Uz skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pošas visi trīs deju kolektīva „Pastalnieki” sastāvi

2010. gada 29. maijs | Ilze Bičevska / Brīvā Daugava
Trīs skolēnu deju kolektīvi ar nosaukumu „Pastalnieki”, kas patlaban darbojas Jēkabpils Bērnu un jauniešu centra un Krustpils kultūras nama paspārnē, ir Dziesmusvētku skates laureāti un tāpēc nopelnījuši godpilno un reizē grūto uzdevumu uzstāties X skolēnu Dziesmu un deju svētkos Rīgā.

Briva_Daugava_5.-6.kl. (2)
“Pastalnieku” 5.-6. klašu dejotāji

„Pastalniekiem” šī ir jau 25. sezona. Pirmsākumi šim kolektīvam ir Salas kultūras namā, kad tur dejošanas prasmes sāka apgūt bērni jau no bērnudārza vecuma. „Pastalnieku” vadītāja ir Aija Rūliete. Ar viņu saruna izbrīvēta pirms kārtējā mēģinājuma Krustpils kultūras namā. Apkārt dipina bērnu soļi – mazie gaida, kad sāksies mēģinājums, un Aija stāsta par sajūtām un pārdomām pirms lielā un atbildīgā pasākuma – Dziesmu svētkiem.
Briva_Daugava_1.-2.kl. (2)
1. – 2. klašu kolektīviem šajos deju svētkos ticis grūts repertuārs

- Jā, arī pēdējos gados manis vadītajos kolektīvos bērni dejo jau no pirmsskolas vecuma. Visos Jēkabpils bērnudārzos savulaik bija izveidoti divpadsmit pāru dejotāju sastāvi. Diemžēl kopš pagājušā gada finansējuma trūkuma dēļ bērnudārzu kolektīvi vairs nepastāv. Nu vismazākie „Pastalnieku” dejotāji ir sākumskolēni. Jau tagad pārdomāju, kā mums klāsies svētku koncertu mēģinājumos. Paskatoties grafikā, redzams, ka diena sāksies astoņos no rīta, bet beigsies ap desmitiem vakarā. Nav zināms, cik būs atelpas brīžu, nav zināms, kāds būs laiks, un to nemaz nevar zināt. Gan jau būs arī lietus, jo Dziesmusvētkos bez tā neiztikt. Tāpat būs ilgas gaidīšanas, uzgājieni, nogājieni un garas mēģinājumu stundas. Mēs deju kolektīvu skatē saņēmām augstu novērtējumu, un tāpēc stadionā būsim pirmajā rindā, kas savukārt nozīmē lielu atbildību, daudz darba un pūļu. Bet bērni taču vēl maziņi un nogurums būs liels, – domīgi teic A. Rūliete. Viņa savējiem ir stingra vadītāja, kura prasa disciplīnu, bet to Aija panāk ne jau ar bardzību, bet gan ar mierīgu, taču noteiktu stingrību. Mēģinājumu laikā viņai palīdz Vitālijs Šalkovskis, kurš ne tikai atbild par mūziku, bet arī mazos dejotājus pieskata, lai tie uzvestos mierīgi, turētu kārtībā skatuves tērpus un lai ar bērniem viss būtu kārtībā. Uz Dziesmusvētku mēģinājumiem un koncertiem palīgā pieteikušies arī daži no bērnu vecākiem.
Briva_Daugava_3.-4.kl. (2)
3. -4. klašu “Pastalnieki” savas dejas iestudējuši ar lielu prieku

Vecāku aktīvā līdzdalība ir tas stiprais balsts, kam pateicoties, mazie dejotāji un vadītāja var justies droši. Kad pagājušā gada decembrī kultūras pārvaldes vadības maiņas brīdī neskaidrs bija arī tālākais deju kolektīvu vadītāju liktenis, jo uz vienu mēnesi tie pat bija atbrīvoti no darba, tad tieši vecāku iniciatīva palīdzēja noturēt kolektīvu dejotprasmes līmeni. Mēģinājumu process nedrīkstēja pārtrūkt, lai nezustu iemaņas, un tāpēc vecāki savas atvases februārī veda uz papildu mēģinājumiem sestdienās un svētdienās, lai martā varētu godam startēt skatē. Turklāt dejotājiem tās notika pašiem pirmajiem.
– Ar bērniem neko nav iespējams sasteigt. Mazam nevar uzlikt vairāk nekā tas spēj, – saka A. Rūliete.
Uz skatēm bija jāpagūst ne tikai iemācīties repertuāru, bet arī sagādāt tērpus.
- Šajos laikos nevar atļauties tos ar vērienu pasūtīt kādam šūšanas uzņēmumam, jo tas tērpu cenu ievērojami sadārdzina. Paši meklējām diegus, audējus un šuvējus. Un arī šajās sadzīviskajās lietās mums daudz palīdzēja vecāki. Tāpat kā ar transportu uz koncertiem, bērnu pieskatīšanu un citām lietām. Mums ir laba sadarbība ar Limbažu „Tīnes” audējām. Šodien no turienes tika atvesti pēdējie audumi un lentes. Savukārt mūsu pieredzējušās šuvējas Lilita un Ludmila patlaban vēl strādā pilnā sparā. Diviem kolektīviem jaunie tērpi bija gatavi uz skates laiku, bet vienam tie vēl top. Lielajiem un mazajiem „Pastalniekiem” kopā mūsu šuvējas darinājušas ap 150 tērpus. Tas nav joks! Pirms pēdējās skates Lilita nebija gulējusi trīs diennaktis. Taču tik un tā – viss kvalitatīvs un glīts. Tie ir etnogrāfiskā stilā: 12. – 13. gadsimta Latgales tautas tērpi, kuru detaļas var variēt, tā mūsu uzstāšanos padarot interesantāku. Vārdu sakot – redzams, ka nauda izlietota maksimāli lietderīgi. Kā Ziemassvētku dāvanu mēs saņēmām finansējumu no Bērnu un jauniešu centra, kuri atsaucās pirmie, tad sekoja arī Jēkabpils pašvaldības atbalsts, – stāsta Aija un teic, ka gandarījumu par ieguldītajām pūlēm tērpu darināšanā saņēmuši augstajā žūrijas vērtējumā, jo tā punktus lika arī par kolektīvu vizuālo izskatu.
Pirmo un otro klašu bērniem pēc vadītājas domām ticis grūtāks svētku repertuārs nekā vecākajiem. – Ar deju „Garā pupa” strādājām ļoti smagi. Jādejo ātri un tehniski grūti. Toties otrs deju bloks, kas paredzēts šai vecuma grupai, ir vienkāršāks. Trešajiem un ceturtajiem ir ļoti labs repertuārs, savukārt piektajiem un sestajiem dažas dejas grūti izprast. Piemēram, deja „Galops”. Mācoties to, man bērni uzdeva jautājumu, kad īsti būs jāsāk dejot. Savukārt deja „Ai, ciemiņi, ai, kaimiņi”, manuprāt, vairāk piemērota pieaugušajiem, nevis bērniem. Lai gan tieši par to saņēmām slavinājumus no Baibas Šteinas.
Aija Rūliete teic, ka patlaban daudzi deju kolektīvu vadītāji nodarbojas ar deju mācīšanu, tā vietā, lai bērnus iemācītu dejot.
- Reizēm bērns vai jaunietis beidz savas dejotāja gaitas, tā arī neiemācījies… dejot! Deju jāmāca izjust. Varbūt vaina tajā apstāklī, ka, piemēram, skolā brīdī, kad vajag kolektīva vadītāju, piemeklē kādu skolotāju, kas tās dejas mācīs. Bet tas nav īstais. Manuprāt, drusku klibo kolektīvu vadītāju testēšana. Cilvēks atnāk, samaksā par kursiem un dabū diplomu. Vai arī: kāds labi dejo pats un grib mācīt citus. Nē, mācīt ir jāprot! Var uz skatuves atdejot, bet var – izdejot. Un tas nav viens un tas pats. Vispār es domāju, ka lauki kārtīgi „pārdejo” Rīgu. Piemēram, Preiļu pusē ir labi kolektīvi, arī madonieši cenšas, – atšķirību starp vienu un citu dejošanu skaidro Aija.
Mazajiem visu vecumu „Pastalniekiem” šī vasara solās būt aizņemta ne tikai ar piedalīšanos Dziesmu svētkos. 6. jūnijā tie aicināti uzstāties Daugavpilī Latgales Dziesmu svētkos, kur katrs kolektīvs rādīs četras dejas, plānots uzstāties arī Līgo pasākumos un Jēkabpils pilsētas svētkos jūlijā. Vēl dejotājus aicina uz Kuldīgas pilsētas svētkiem, bet par to vadītāja teic, ka tad jau bērniem nesanāks šovasar atpūsties. Bet patlaban darba pilnas rokas gan vadītājai, gan viņas daudzajiem dejotājiem.

3 komentāri to “Uz skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pošas visi trīs deju kolektīva „Pastalnieki” sastāvi”

  1. alise saka:

    Man ļoti patīk dejot un ceru mums deju svētkos viss izdosies!

  2. Sanita saka:

    Man patīk dejot un es ceru, ka dziesmu un deju svētkos būs jautri.

  3. jānis saka:

    es te dejoju un priecājos par dziesmu svētkiem

dziedundejo.lv sociālajos tīklos       Foorsh Interactive | hostings