Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ieteikumi

2010. gada 6. jūlijs / NMP dienests
Informācija X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem par slimību profilaksi un medicīnisko palīdzību svētku laikā

1. Lai nesaslimtu ar dažādām zarnu trakta infekcijām, mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni bieži un rūpīgi!
Rokas vienmēr nepieciešams nomazgāt pirms katras ēdienreizes un arī pēc tualetes apmeklēšanas.
Atceries, ka vairums slimību izplatās tieši tādēļ, ka netiek ievērota personīgā higiēna!
Ja nav pieejamas ziepes un ūdens, roku tīrīšanai vari izmantot arī mitrās salvetes.
2. Dzer ūdeni pietiekošā daudzumā!
3. Ja pasniegtajai vai iegādātajai pārtikai ir neraksturīga garša, smarža vai izskats, to nekādā gadījumā nelieto uzturā!
Pārtikas produkti, kas ātri bojājas un ilgstoši nav uzglabājami ir:
• gaļa, tās izstrādājumi un pusfabrikāti;
• zivis, zivju izstrādājumi un ēdieni (izņemot konservus);
• konditorejas izstrādājumi (kremi, pudiņi, buberti, kūkas);
• piena produkti (biezpiens, krējums);
• jau pagatavoti cieti saturoši produkti (rīsu, putraimu un makaronu ēdieni);
• salāti ar majonēzi vai krējumu.
Ja iespējams, pārliecinies par pārtikas produktu derīguma termiņiem!
Nekādā gadījumā uzturā nelieto bojātus pārtikas produktus, kā arī tādus, kam beidzies derīguma termiņš!
Galvenās pazīmes, kas var liecināt par saslimšanu ar zarnu trakta infekcijām ir slikta dūša, vemšana, caureja, paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Minēto simptomu parādīšanās gadījumā uzreiz jāmeklē mediķu palīdzība. Ja laikus netiek atklāta infekcioza saslimšana, ir apdraudēta ne tikai paša slimnieka, bet arī pārējo svētku dalībnieku veselība.
4. Ja ārsts ir izrakstījis medikamentus, kas jālieto regulāri, ņem līdzi tos pietiekošā daudzumā un lieto precīzi, kā norādījis ārsts.
5. Paņem līdzi rezerves krekliņu, ko pārvilkt pēc fiziskas slodzes, ja būsi sasvīdis.
6. Lieto galvassegu un aizsargkrēmu pret saules staru iedarbību!
Gadījumā, ja uzturēšanās saulē un karstumā beigusies ar tā saucamo karstuma vai saules „dūrienu” un Tev sāp un reibst galva, pēkšņi paaugstinās ķermeņa temperatūra, ja izjūti miegainību, ir slikta dūša, dažkārt var būt arī vemšana – nekavējies un meklē mediķu palīdzību! Dažkārt cilvēkam, kurš pārkarsis saulē var būt krampji un viņš var zaudēt samaņu.
7. Kad izjūti nogurumu – atpūties!
Atvēli pietiekamu laiku miegam!
8. Atceries, ka alkohola lietošana un smēķēšana ir ne tikai kaitīga Tavai veselībai, bet līdz 18 gadu vecumam aizliegta ar likumu!
9. Esi piesardzīgs lietojot enerģijas dzērienus!
Šie dzērieni nenodrošina enerģijas pieplūdi organismam, bet gan tikai mobilizē organismā jau pastāvošās iekšējās enerģijas rezerves. Enerģijas dzērienus lietojot regulāri, pārmērīgi un ilgstoši var rasties nemiers, bezmiegs, nervozitāte, sirdsdarbības traucējumi, u.c. veselības problēmas. Turklāt tajos esošās sintētiskās krāsvielas var radīt alerģiskas reakcijas.
10. Vietās, kur notiks brīvdabas koncerti, īpaši Mežaparka estrādē, esi uzmanīgs – krūmājos un nekoptā zālienā var būt ērces.
Ja tomēr vēlies uzturēties zaļajā zonā, jāģērbjas tā, lai ērce zem apģērba nevarētu pakļūt – bikšu gali jāliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt piegulošai, apģērba augšdaļa jāliek biksēs vai svārkos.
Ieteicams lietot insektus un ērces atbaidošus līdzekļus, kā arī valkāt gaišu apģērbu, uz kura ērces ir vieglāk pamanīt un savlaicīgi notraukt.
Pēc uzturēšanās zaļajā zonā rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.
Gadījuma, ja ērce piesūkusies, tā pie iespējas ātrāk jānoņem, bet jāuzmanās, lai neiespiestu ērces iekšējo saturu brūcē. Ērci var izvilkt ar speciāli šim nolūkam paredzētu pinceti vai arī aiz diega galiem, kas apsieti ap ērces snuķīti piesūkšanās vietā.
Lai ērci noņemtu, vērsies pēc palīdzības pie mediķa, kolektīva vadītāja vai kāda cita pieaugušā.
Kad ērce noņemta, rūpīgi jāturpina sekot savai pašsajūtai un ērces koduma vietas izskatam, pamanot izmaiņas, jāmeklē mediķa palīdzība, jo ērce var pārnēsāt ne tikai ērču encefalītu, bet arī Laimas slimību, pret ko vakcinācija nav iespējama.
11. Pieskatiet un rūpējieties viens par otru!
12. Veselības stāvokļa pasliktināšanās gadījumā – vai tas būtu saules apdegums, pārkaršana, vispārējs vājums, pārgurums, saaukstēšanās, gremošanas traucējumi, insektu un ērču kodumi, sastiepumi, mežģījumi, nobrāzumi, lūzumi vai hronisku slimību pasliktināšanās, palīdzību meklē kādā no pasākumu norises vietās izvietotajiem medicīnas posteņiem.

Jaukus un drošus svētkus, izturību un prieku Dziesmu un Deju svētkos vēl Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests!

2 komentāri to “Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ieteikumi”

 1. Kurmis saka:

  8. Atceries, ka alkohola lietošana un smēķēšana ir ne tikai kaitīga Tavai veselībai, bet līdz 18 gadu vecumam aizliegta ar likumu!
  XDDDDD

  11. Atceries paņemt paciņu ar prezervatīviem. Jo viss var atgadīties.
  Humōrs XD

 2. Gunita saka:

  2. Dzer ūdeni pietiekošā daudzumā!
  Ļoti jauks padoms, bet vakar bērniem ēdnīcā pat padzerties nedeva,bija jāpērk 0,3l par paaugstinātu cenu 0,5Ls, bet ūdeni taču varēja iedotpa velti. Tagad visa naudiņa jau iztērēta pirmajā dienā.

dziedundejo.lv sociālajos tīklos       Foorsh Interactive | hostings