Agris Daņiļēvičs: Mēģināsim salikt deju laukumā milzu gobelēnu

2010. gada 4. jūnijs | Dace Ezeriete / dziedundejo.lv
Saruna ar Agri Daņiļēviču, X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku māksliniecisko vadītāju.

Agris Daņiļēvičs ir X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku mākslinieciskais vadītājs, horeogrāfs un deju grupas „Dzirnas” vadītājs. Šī gada svētku dalībniekiem viņš ir novēlējis: „Prieku, gatavojoties Dziesmu un deju svētkiem. Laimi, tajos piedaloties. Un lepnumu, apzinoties, ka esam latvieši, ka esam Latvijā un ka mums ir šie unikālie svētki!”
Agris_Danilevics
Ar ko šogad „paņems” publiku lielkoncerts „Deja kāpj debesīs”? Variet pavisam īsi pastāstīt uzveduma ideju?
Lielkoncerta „Deja kāpj debesīs” pamatideja ir svētku koncepcija „Svītru kods”, kas balstās uz filozofiju par svītrām, kuras ir katra Latvijas novada etnogrāfiskajā bruncī un ir savam novadam raksturīgo krāsu un ornamentu savienojums. Kokam ir stumbrs, zari un lapotne, kas tiešā veidā arī tiks parādīts. Mēģināšu sakārtot deju kolektīvus pēc meiteņu svārku krāsām. Vēlos „Svītru kodu” izveidot uz stadiona, tādēļ kolektīviem man ir jāiesūta brunču fotogrāfijas uz gaiša fona un tad mēs ar māksliniekiem mēģināsim to salikt milzu gobelēnā. Paspēlēsimies ar krāsām.
Kādām īpašībām jāpiemīt virsvadītājam, lai tik lielam dalībnieku skaitam liktu klausīt un veidot deju zīmējumus?
Viens ir tas, ka katram virsvadītājam pašam ir pilnīgi precīzi jāzina, ko viņš no tā visa vēlās panākt. Kad esi augšā tribīnē, vairs nedrīksti ne par ko šaubīties, tev jābūt pilnīgai skaidrībai un vienkārši jānokonstatē, vai tas ko esi iedomājies, tiek izdarīts. Amizanti, ka virsvadītajam ir ārkārtīgi grūti runāt, jo jārunā ir lēni. Tagad ir ausu monitori, bet kādreiz bija problēma, jo mikrofonā balss atskanēja apmēram pēc sekundes, un tu sāc runāt arvien lēnāk un lēnak, jo gaidi, kad runātais atskanēs. Jābūt skaidrai dikcijai un nedrīkst steigties. Tas nekas, ka maz laika. Mirklis, kad stāvi augšā tribīnē – tā jau ir saldā maizīte, jo visam darbam jābūt izdarītam jau pirms tam.
Cik skatēs šogad piedalījāties žūrijā un vērojāt jaunos dejotājus? Vai atmiņā īpaši palicis kāds Latvijas nostūris?
Man tas bija sava veida šoks, jo nezināju, ka mākslinieciskajiem vadītājiem jābraukā pa visām skatēm. Mēs noskatījāmies 1950 dejas, kopā bija 41 skate. Ir NENORMĀLI grūti izvērtēt, un tas noteikti nav mans aicinājums sēdēt žūrijā un izpildīt lēmēja funkciju. Diemžēl, sēžot aiz žūrijas galda, tas bija jādara. Svarīgi, ka vismazākajām lauku skolām bija iespēja publiski uzstāties, nekonkurējot ar pārējām lielajām skolām un pilsētām. Viņiem bija atrasts samērā vienkāršs repertuārs un plašāks dalījums pa klasēm: 1.-4. un 5.-9. klašu skolēni varēja dejot vienā kolektīvā. Atceros, ka vienā lauku skolā, kuras direktore ir arī deju kolektīva vadītāja, tikai 5 bērni nedejo tautas dejas. Tātad visa skola dejo! Ir jābūt stipram raksturam, lai turētos pretī kārdinājumam – kā visi dejo un es nedejoju?!

Svētku koncepcijas Svītru kods autore ir Inga Krišāne. Svētku logo (vilciņa) autore ir Antra Auziņa.
Plašāka informācija par svētkiem: www.dziedundejo.lv.

X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus organizē LR Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centrs www.visc.gov.lv. Svētku ģenerālsponsors ir O!Karte, kuras sauklis ir „Kam ir ko teikt!”.
Pirmo reizi svētku procesa vēsturē tie ir iekļauti UNESCO svinamo dienu kalendārā 2010. – 2011. gadam, atzīmējot skolu jaunatnes svētku 50. gadadienu un to nozīmi Baltijas dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un pārmantošanā.

6 komentāri to “Agris Daņiļēvičs: Mēģināsim salikt deju laukumā milzu gobelēnu”

 1. Daina saka:

  Nu,re! Par svarkiem viss nu beidzot butu noskaidrots.

 2. dziedundejo.lv saka:

  Svārku fotogrāfijas jāiesniedz tikai tiem deju kolektīviem, kuri piedalīsies prologā! Visi prologa dalībnieki ir informēti par svārku foto iesniegšanas kārtību.

 3. Daina saka:

  Ta ari paliekam nezina par svarku foto, bet lidz svetkiem sobrid vairs 25 dienas.
  Bez problemam butu bijis foto iesniegt skates diena un uz svetku 100gadi izveidot unikalu foto albumu.
  Mani dejotaji katru dienu doma tikai par svetkieem!!!

 4. Dārta saka:

  Ļoti jauka ideja šķiet “spēlēšanās ar bruņču krāsām…”
  Bet ja uz deju svētkiem ir ticis kolektīvs, kuram ir maz naudiņas un visiem vienādi bruncīši nesanāk, kādus tad tos brunču foto sūtīt…?

 5. Terēze saka:

  Ideja tiešām interesanta šķiet, bet kad, kam jāiesūta un vai tas attiecas uz visiem dalībnieku kolektīviem?
  Veiksmi un izdošanos visiem organizatoriem un dalībniekiem!

 6. Daina saka:

  par svarkiem!!!
  IDEJA LABA, bet nesapratu, kad ir jaiesuta bruncu krasu foto.
  Par krasu runajot – MANAM KOLEKTIVAM IR SKAISTI, MIERIGAS KRASAS VEIDOTI VIDZEMES NOVADA SVARKI, SPILGTO KRASU VEIDO SKAISTI ZALIE NIEBURI.
  Lai izdodas!

dziedundejo.lv sociālajos tīklos       Foorsh Interactive | hostings